Jdi na obsah Jdi na menu
 


Uchovnění a co je třeba

Obecné informace podmínek chovnosti - ZDE

sawana-stene.jpg1.) Štěně

 Vybereme si štěně s PP-Průkaz Původu z CHS-Chovatelské stanice (výběr štěněte-barvy, je zcela na každém dle požadavků, náročnosti, jestli chceme psa na sport nebo výstavy. Štěne krmíme kvalitním krmivem- každý chovatel by Vám měl sdělit čím krmí, popř. ke štěněti přidat startovací balíček. Cena štěněte s PP se pohybuje v ČR v rozmezí 12-15 tis. Kč, nenechte se proto nalákat na množitele, kdy je cena sice nižší, ale může být na úkor zvířete a do finále i na úkor Vaší peněženky.

adam-a-querra-poslusnost.jpg2.) Výcvik

Pokud si s výcvikem nevíme rady měli by jste požádat o pomoc s výcvikem někoho, kdo tomu rozumí, nejlépe z blízkého okolí a ke komu máme důvěru, pokud nechceme začít hned i s kousáním, můžeme počkat po přezubení tj cca 5-6 měsíc věku psa kdy budeme potřebovat kvalitního tréninkového figuranta, který nám psa naučí kousat na rukáv a postupně jej připraví na dané zkoušky (musíme si uvědomit, že každý živý tvor má své možnosti, předpoklady a hranice).

karticky-clenstvi.jpg3.) Členství

Je třeba stát se členem v kynologické organizaci.
Pokud nemáme potřebu být členem v Kynologickém klubu pod ČKSČeský Kynologický Svaz nebo MSKS-MoravskoSlezský Kynologický Svaz a docházet na cvičák pod danou organizací, stačí se stát členem v ČKNO-Českém Klubu Německých Ovčáků info a podmínky naleznete ZDE.

blg-51-8.jpg

4.) Zdraví

Čas běží a mezitím co trénujeme Stopy, Poslušnost a Obranu, které jsou podstatné ke splnění zkoušky ZVV1 nebo IGP 1 (o tom si povíme dále), parťákovi bude rok, doba kdy je třeba pečlivě vybrat veterinu a naplánovat RTG -Rentgeny kyčlí ozn. HD nebo DKK a loktů ozn. ED nebo DLK.
RTG  páteře tzv. spondylóza info ZDE prozatím nutná není, avšak se doporučuje, stejně jako testy na DM -degenerativní myelopatie info ZDE test i na krátkou srst info ZDE. Výsledky zasílá k zápisu do PP veterinář, Vám poté přijdou zapsané výsledky v PP na dobírku. 

kansses-zl.jpg5.) Výstava

Jako první můžeme natrénovat chůzi a postoj na výstavu, do chovnosti se počítá nejméně tř. Dospívající 18-24 měsíců, kdy je nutné mít zapsány RTG v PP a nejlepší známku lze získat VD-Velmi Dobrý nebo tř. Pracovní od ukončeného 2 roku, kdy je nutné mít nejen zapsány RTG, ale i splněnou zkoušku chovnosti a to buď ZVV1 nebo BH-VT + IGP 1 více info ZDE.

117657696_10214507733365664_8548982866591031579_n.jpg

6.) Zkoušky

ZVV1 dle NZŘ-Národní Zkušení Řád